W ramach info.cafe w maju i czerwcu zapraszamy na cykl spotkań „Futbol – perspektywy wolnościowe”.

Ideą spotkań jest przyjrzenie się, przy okazji Euro2012, różnym aspektom futbolu z perspektywy wolnościowej.Traktując futbol jako fenomen społeczny, który tak jak każdy inny podlega najróżniejszym wpływom, a o jego obliczu stanowią ludzie, którzy się w niego angażują, przedyskutujemy problematyczne kwestie. Na spotkaniach rozwiniemy też kilka praktycznych pomysłów.

Czwartek 24.05 godz.20:30
EURO’2012 A KWESTIE SPOŁECZNE

W jaki sposób organizacja imprezy Euro2012 przyczynia się do pogłębienia dyskryminacji ekonomicznej w W-wie i w kraju? Na jakich terenach społecznych skutki uboczne tej inwestycji są odczuwane najsilniej? Będziemy gościć przedstawicieli kampanii „Chleba zamiast Igrzysk”. Przyjrzymy się też krytyce Euro2012 ze strony nacjonalistów i PiS, dzięki czemu łatwiej będzie dostrzec różnice pomiędzy wolnościową  krytyką, a tą ze strony (skrajnej)prawicy. Ta dyskusja będzie też dobrym wstępem do zadania szokującego pytania: Czy futbol bez kapitalizmu jest dziś jeszcze w ogóle możliwy, a jeśli tak to w jakim wymiarze?

Czwartek 31.05 godz.20
FUTBOL I NACJONALIZM

Takie wydarzenia jak EURO grożą erekcją nastrojów nacjonalistycznych. Przyjrzymy się, ile w tym wymachiwaniu narodowymi flagami i wykrzykiwaniu „Polska biało-czerwoni!” jest „zdrowego” patriotyzmu, a ile świadomego pobudzania nacjonalizmu? Ile zwykłego ‚festiwalizmu’, a ile groźnej buty narodowej? Ile zespajania społeczeństwa wokół flagi, godła i hymnu a ile po prostu ogłupiającego, ale nie groźnego pędu stadnego, typowego dla społeczeństwa spektaklu? Czy w związku z tym plaga biało-czerwonych flag…śpiewów… działań to tylko tandetny identyfikator dla tłumu w dniach festynu czy też proces niosący ze sobą wykluczenia? Jakich narzędzi potrzebujemy, aby odsączyć nacjonalizm od biało-czerwonego festyniarstwa. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy jedno zjawisko nie będzie zawsze wpisane w drugie?

Czwartek 7.06 godz.20
FUTBOL I HOMOFIOBIA

Piłka nożna jako taka, jest bastionem homofobii, formy dyskryminacji, wokół której
jednoczy się dziś cała skrajna prawica w tym kraju. Skąd się bierze i na czym opiera ta futbolowa homofobia? Co stanowi o tym, że jest ona tak silna akurat w tym sporcie? Dlaczego tak trudno o coming out w futbolu? Kiedy powstaną u nas pierwsze grupy gejowskich kibiców tak jak w wielu innych krajach? Co musi się stać aby mogło do tego dojść? Kto kogo się tu boi: geje kiboli czy kibole gejów? W jakiej relacji stoją do siebie piłka nożna, patriarchat i hetero-oczywistość? W spotkaniu wezmą udział koleżanki z drużyny „Chrząszczyki”.

Czwartek 14.06 godz.20
ANTYRASISTOWSCY KIBICE

Dlaczego Polska jest jedynym krajem, w którym brakuje antyrasistowskich  fanklubów? Czy zaakceptowaliśmy już stadiony jako wylęgarnie skrajnej prawicy? Co musi się zmienić aby doszło do przełomu? Jakim sprawdzonym doświadczeniom należy się przyjrzeć? ‚Czy lepszą drogą są antyrasistowskie fankluby, czy raczej praca z młodzieżą? Praca z działaczami piłkarskimi czy fizyczne wypychanie skrajnej prawicy i ze stadionów? A może fuzja kilku koncepcji? Pojawi się słynny temat dwóch stołecznych klubów i ewentualnych inicjatyw w ich obrębie. Na to spotkanie zaprosimy przedstawicieli środowiska kibiców.

 Info.Cafe odbywa się w siedzibie kolektywu „U-F-A”
adres: Nowolipki 20, Warszawa