Tym razem na blogu świetny dokument „Flight From Death” („Uciec Śmierci”).

Dokument o psychologicznym podłożu lęku przed śmiercią. Dowiemy się, w jaki sposób strach przed śmiercią oddziałuje na naszą sferę psychiczną, duchową i kulturową.

Efekty strachu przed śmiercią widoczne są niemal we wszystkim, co robimy. Kariery, które budujemy, dzieci, które wychowujemy i wojny, które toczymy, stanowią manifestację pragnienia, by pojąć sens trwałości, który – biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy śmiertelni – nie jest wcale łatwy do pojęcia. Lęk przed umieraniem może być zarówno stymulujący, jak i skłaniający do refleksji. Zjawisko śmierci od dawna pobudzało ludzką wyobraźnię. Już pierwsze badania oraz wysunięte na ich podstawie wnioski sugerowały, że ludzkie wyobrażenia na temat śmierci są mgliste, a dominującym ich składnikiem jest właśnie lęk. Najważniejszą jego cechą jest powszechność i nieuchronność. Człowiek nieustannie czuje się zagrożony możliwością nieistnienia i nie jest w stanie przestać, mimo argumentów przekonujących o braku sensu tej obawy. Zdaniem wielu psychologów lęk przed śmiercią przeważa nad wszystkimi innymi lękami, chociaż nie działa tak bezpośrednio, jak one.

Dokument ten to efekt wieloletniej pracy filmowców. Zdjęcia kręcono w m.in.: Egipcie, Izraelu, Gujanie, Grecji i Chinach. Wywiadów udzielili czołowi uczeni, filozofowie, badacze i autorzy książek, jak: Robert Jay Lifton, Irvin Yalom czy Sam Keen.

Reklamy