„Rebels with a cause”
rok produkcji: 2000
reżyseria: Helen Garvey
czas trwania: 110 minut

(link do filmu na końcu postu)

„Rebels with a Cause” to kronika ruchu Students for a Democratic Society (SDS) wywodzącego się z przemian społecznych lat sześćdziesiątych. Ruch ten rozpoczął się wraz z walką o prawa obywatelskie w USA i zakończył z gniewnymi protestami przeciwko amerykańskiej wojnie w Wietnamie. Film zawiera relacje członków SDS, jest jednak czymś więcej, niż tylko historią samego ruchu. To także historia o wartościach, motywacjach i działaniach pokolenia, które straciło swoją niewinność, ale zyskało poczucie siły i celu. To historia około dziesięciu lat, które zmieniły Amerykę.

Studenci dla Demokratycznego Społeczeństwa” (SDS) było największą i najbardziej wpływową organizacją studencką, a zarazem ruchem, który rósł i ewoluował w odpowiedzi na wydarzenia w latach 60tych. W szczytowym okresie, w 1968 roku, liczył ponad 100.000 członków i miał 400 oddziałów, ale w 1960 roku było to zaledwie kilkudziesięciu ludzi, zainspirowanych ruchem praw obywatelskich i początkowo ich działania dotyczyły takich zagadnień jak: równość, sprawiedliwość, pokój, gospodarka i demokracja uczestnicząca. Potem przyszła wojna w Wietnamie, a SDS rosła szybko, w miarę jak młodzi ludzie protestowali przeciwko zniszczeniom dokonanym przez rząd i wojsko USA. Choć większość działań koncentrowała się akcjach antymilitarnych, członkowie SDS również byli zaangażowani w organizację lokalnych społeczności wokół kwestii gospodarczych i społecznych, oraz praw kobiet. Gdy wojna nadal eskalowała, protest zamienił się silniejszy i bardziej zdeterminowany opór. Wściekłość i frustracja wzrosły w całym kraju. Jednocześnie rząd i FBI, rozpoczęły tajnie działania, aby zniszczyć SDS i zdusić ruch antywojenny, walkę prawa obywatelskie, i prawa kobiet. Pomimo, że SDS zakończył działalność w 1970 roku, to idee i duch wciąż są żywe w ruchach obywatelskich, feministycznych i wolnościowych.

„Rebels with a Cause” bogaty jest w wywiady z 28 działaczami SDS, m.in. Jane Adams, Bill Ayers, Carolyn Craven, Carl Davidson, Bernardynów Dohrn, Alice Embree, Dick Flacks, Todd Gitlin, Carol Glassman, Juan Gonzalez, Alan Haber, Casey Hayden, Toma Haydena , Mark Kleiman, Sue Eanet Klonsky, Sharon Jeffrey Lehrer, Steve Max, Jeff Szero Nightbyrd, Carl Oglesby, Robert Pardun, Judy Schiffer Perez, Bob Ross, Vivian Leburg Rothstein, Mike Spiegel, Elizabeth Stanley, Marilyn Salzman Webb, Cathy Wilkerson, oraz Junius Williams.

„Rebels with a Cause” jest filmem nie tylko dla tych, którzy przeżyli lata 60te, ale szczególnie dla tych, którzy obecnie są ciekawi historii tej burzliwej dekady.

www: http://www.sdsrebels.com/
link do filmu: http://video.google.com/videoplay?docid=2208829910706158769

Reklamy