(za: http://www.facebook.com/StopPodwyzceCenBiletowKomunikacjiMiejskiej )

Inicjatywa „NIE PŁACIMY ZA ICH KRYZYS…” to szereg wydarzeń i akcji zapoczątkowanych przez grupę działaczy lewicowych, których wspólnym celem jest opór przeciwko władzy, odgórnie zarządzającej aktywami społecznymi, przy braku współudziału oraz poszanowania dla podstawowych potrzeb I kompetencji społeczeństwa, którym owa władza „zarządza”. W tym wypadku nasze siły skupiły się na walce z kłamstwami urzędników oraz podwyżkami cen biletów komunikacji miejskiej, które wbrew logice czy wstępnym założeniom, nie spełniają swoich podstawowych celów.

1) MOTYWACJE ORAZ UZASADNIENIA PODWYŻEK CEN BILETÓW OKAZAŁY SIĘ KŁAMSTWEM

Wyższe składki miały poprawić jakość usług, zmodernizować pojazdy, tory, trasy. Mimo to miasto ucięło ok. 190 mld z miejskiego budżetu dla transportu na kolejny rok. Co za tym idzie, już zapowiadanymi zmianami są: wycofanie wielu linii przewozowych, tras, rzadsze kursy pojazdów poza godzinami szczytów czy wycofanie nocnych kursów metra. To także redukcja korzystnych opcji biletowych czy płac dla pracowników transportu miejskiego. Mimo to, w broszurce z okazji II kadencji Chytra Hania nadal namawia do przejścia z samochodów na komunikację miejską, motywując to min. zmniejszeniem korków czy emisji spalin…
2) POSTULUJEMY WYCOFANIE PODWYŻEK – ZARÓWNO POPRZEDNICH JAK I ZAPOWIADANYCH!

Nie oszukujmy się – pieniądze które spłyną do kasy miasta z kupna biletów komunikacyjnych, posłużą jako źródło finansowania niedokończonych dotąd projektów lub załatają dziurę budżetową, powstałą min z powodu organizacji igrzysk piłki nożnej oraz budowy stadionu, tras drogowych czy kosmetycznych remontów dworców; będących raczej trampoliną medialnych sukcesów politycznych, a nie miejscami realnie funkcjonalnymi dla mieszkańców miasta. Zatwierdzone już podwyżki to zwykłe obciążanie kosztami obywateli, tym niesprawiedliwsze, że niewspółmierne do kosztów powstałych w wyniku wzrostu cen czynszów, masowych umowach śmieciowych, czy lawinowo rosnącym bezrobociu. 

3) PROPONUJEMY CAŁKOWICIE DARMOWĄ KOMUNIKACJĘ MIEJSKĄ

Przykład kilku miast (min Hasselt w Belgii, czy Tallin w Estonii) pokazuje, że nie wzrost cen, ale całkowita rezygnacja z opłat wyraża prawdziwą troskę o dobro społeczne w czasie kryzysu.

BRAK PIENIĘDZY NIE JEST PRZESTĘPSTWEM. W czasie rosnącego bezrobocia, powiększającej się przepaści finansowej i jakości życia między mieszkańcami danego obszaru, darmowa komunikacja pomoże zwiększyć mobilność ludzi – tym samym realnie pomóc w poszukaniu pracy; odciąży finansowo wszystkich, nie tylko wybrane grupy społeczne, a także znacząco wpłynie na ekologię (np. likwidacja korków na drogach, emisji CO2, oszczędność papieru z powodu braku biletów czy zwiększenie bezpieczeństwa na drogach).

Pomysły do wdrożenia we własnym zakresie:

a) Akcja „zostaw bilet” – skasowany bilet zostawiamy innym pasażerom bezpośrednio lub w określonym miejscu pojazdu;

b) Wzajemne ubezpieczalnie – wśród znajomych organizujemy grupę, która wspólnie spłaca kary w przypadku spisania któregoś z członków przez kontrolera pojazdów; opcja ta opłaca się bardziej i jest tańsza niż kupno długoterminowych biletów przez każdego uczestnika w grupie.

[więcej info na temat tych rozwiązań w linkach na naszej stronie].

ZAPRASZAMY DO PRZYŁĄCZENIA SIĘ ORAZ OBYWATELSKIEGO NIEPOSŁUSZEŃSTWA.

Tylko solidarnie jesteśmy w stanie zmusić polityków do respektowania naszych potrzeb i postulatów. 

Inicjatorzy : Warszawska Federacja Anarchistyczna oraz Młodzi Socjaliści.

Reklamy