E-biuletyn informacyjny “co? gdzie? kiedy?”, w swoim zamyśle ma dostarczać warszawiakom informacje o interesującym wydarzeniach m.in. koncertach, spotkaniach, akcjach wolnościowych i antydyskryminacyjnych, oraz miejscach gdzie spędzić można czas w miłym towarzystwie i przy interesującej muzyce.

[środa, 09.01.13]

Pokaz filmu „Niezłomne” i debata pod hasłem „Czy nam się jeszcze chce?”. W 20-tą rocznicę uchwalenia restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej film pozornie niezwiązany z tematyką. „Niezłomne” (2004) w reżyserii Katii von Garnier opowiada o dramatycznej walce amerykańskich sufrażystek o prawa wyborcze dla kobiet. Zdeterminowane i niezłomne przez kilkadziesiąt walczyły o godność kobiet i ich prawa obywatelskie, organizując demonstracje, strajki głodowe, niejednokrotnie płacąc za swoją walkę uwięzieniem. Po pokazie dyskusja z udziałem: prof. Magdaleny Środy – filozofki, liderki Kongresu Kobiet, w latach 2004-2005 pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn; Anny Czerwińskiej – działaczki feministycznej (działającej w ostatnich latach m.in. w OŚCe, Fundacji Feminoteka, Porozumieniu Kobiet 8 Marca), współautorki filmu o kobietach biorących udział w Powstaniu Warszawskim pt. „Powstanie w bluzce w kwiatki” oraz współtwórczyni Wirtualnego Muzeum Historii Kobiet; Elżbiety Korolczuk – socjolożki badającej m.in. ruchy społeczne i emancypacyjne, działaczki feministycznej, jednej z liderek Porozumienia Kobiet 8 Marca; Katarzyny Pabijanek z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, koordynatorki międzynarodowej sieci ASTRA zrzeszającej organizacje kobiece z Europy Środkowo-Wschodniej działające na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych. – start 18:00 – Zielone Centrum M1, Marszałkowska 1, lok. 160.

Teatr improwizowany „Klancyk” w Powiększeniu. Teatr improwizowany Klancyk jest prekursorem warszawskiej teatralnej formy, polegającej na zespołowym budowaniu spektakli bez scenariusza, na bazie sugestii publiczności. „Zaburzone osobowości” to w całości improwizowany spektakl poświęcony ludziom i ich dziwactwom. Punktem wyjścia jest konstruowanie bohaterów na bazie wcześniej przygotowanych ekscentrycznych charakterystyk oraz inspiracji publiczności. To, jaka fabuła zostanie odegrana, jaka historia opowiedziana i co się wydarzy, zależy od widzów, nastroju, atmosfery i formy improwizatorów. Przyjdźcie zobaczyć historię, która już się nie powtórzy, przynajmniej nie na spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk. –  start 20:00 – wejście: 15/25PLN – Powiększenie, Nowy Świat 27 (w podwórku).

[czwartek, 10.01.13]

Koncert Piotra Kurka w klubojadalni Eufemia. Piotr Kurek – muzyk, kompozytor. Autor projektu Piętnastka i kilku albumów wydanych nakładem Sangoplasmo, Digitalis, Cronica Electronica . Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracował m.in. z Sylvią Monnier (jako Suaves Figures), Pawłem Romańczukiem (Małe Instrumenty), Stephanem Mathieu, Arturasem Bumsteinasem i Hubertem Zemlerem (Betaville, Piętnastka), oraz zespołem How How. Koncertował na festiwalach w kraju i zagranicą. Unika klasyfikacji, zbiera drobne przedmioty. Jego najnowszy album Edena ukazał się w grudniu 2012 (Sangoplasmo Records). Koncert będzie improwizacją na 2 syntezatory i automat perkusyjny. po koncercie set tropical gothic w wykonaniu CROWDED DESSERTS. – start 21 – wstęp 10 PLN – Klubojadalnia Eufemia, Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od Niżyńskiego, ASP).

SLAM poetycki w Powiększeniu. Końca świata nie było, więc z czystym sumieniem można mieć jakieś noworoczne postanowienia. Jedni będą więcej pisać, inni więcej wychodzić do klubów. Dla spełnienia obu tych postanowień miejsce może być wspólne – Powiększenie. Wracamy z pierwszym noworocznym slamem i masą doskonałych pomysłów jak zachęcić Was, abyście brali czynnie udział w slamie. Nawet jeżeli nie podziałają to już będziecie w klubie i musicie pokrzyczeć ze sceny lub pokrzyczeń na poetów. start 20:00  (występujący powinni przyjść wcześniej) – wejście 10 PLN (występujący wchodzą za darmo) – Powiększenie, Nowy Świat 27 (w podwórku).

[piatek, 11.01.13]

Wykład Kamila Sipowicza: Pojęcie psychodelików w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii. W trakcie zostaną zaprezentowane źródła (m.in. filozoficzne, antropologiczne, historyczne, farmaceutyczne), w których udokumentowano lub sugerowano używanie psychodelików w różnych cywilizacjach. Jednym z głównych tematów będzie obecność psychodelii w polskiej literaturze i sztuce, wykładom towarzyszą prezentacje dzieł artystów od Witkacego po twórców street artu – start: 19:00 – Instytut Studiów Zaawansowanych, Foksal 16.

Karnawał Bassu w CDQ. Niesamowite połączenie kolekcji dźwięków dwóch selektorów: Syntopa (Mystic Dubs) i Dj Krzak (Zjednoczenie) zapewnią podróż przez basowe brzmienia dubstepu, jungle, dnb, reggae, hiphopu itd. Swoisty karnawałowy mash-up pełną gębą! Atrakcją wieczoru będzie występ składu STC TABAKO, który prezentuje muzykę dubstep i dnb na żywo przy użyciu perkusji, trąbki i zaawansowanej elektroniki! – start 21:00 – bilet 10PLN – CDQ, Burakowska 12.

Koncert Nathalie & The Loners oraz Gałkowski & Borkiewicz K u l t u r a l n i e, Nathalie & The Loners to solowy projekt Natalii Fiedorczuk, jednego z najbardziej intrygujących kobiecych wokali w polskiej alternatywie. Muzyka Nathalie And The Loners to oddech od pióropuszy na głowie i doczepianych wąsów oraz ukłon w stronę wrażliwości i melodii. To delikatne melodie, prowadzone przez ciepły i przejmujący wokal Natalii. Żaden dźwięk nie jest tu przypadkowy, każda historia ma swoje miejsce – start 22:00 – bilet: 20PLN – Cafe Kulturalna, PKiN, Plac Defilad (wejście od Teatru Dramatycznego)

[sobota, 12.01.2013]

Koncert Chuckamuck, support: Tania Odzież. Jeżeli myślisz, że Berlin stoi wyłącznie technem, to albo nigdy tam nie byłeś, albo czas zmienić znajomych. W mieście, które wydało na świat The Monks, rokenrol cały czas ma się nieźle (słyszeliście o King Khanie?) – a Chuckamuck są tego najjaśniejszym przykładem. Zamiast ogłupiania się komputerowym plumkaniem, chłopaki zdecydowali się ogłupiać przez płyty The Damned, Sex Pistols i Bitelsów. A potem spróbowali zagrać coś podobnego. Wyszła z tego cudowna mieszanka rzępolenia, świetnych melodii i niemieckiego języka – który, o dziwo, brzmi u nich naprawdę dobrze. Może to dlatego, że wszystkie piosenki mają o miłości (młodej miłości, miłości namiętnej, miłości perwersyjnej i miłości do grupy Television Personalities)? Zapomnij o Alphaville, Modern Talking i Scorpions – Niemcy to Chuckamuck! Tania Odzież przez lata była tylko marzeniem jednego człowieka, który zjeździł świat, od Saskiej Kępy po Związek Radziecki, w poszukiwaniu wymarzonych muzyków. Po latach okazało się, że wystarczyło użyć telefonu. Teraz, kiedy na scenę wchodzi szalenie wysoki wokalista Migel, kobiece serca zaczynają drżeć. Gdy dołącza do niego Sztajn, basista o kasztanowych włosach – kobiety drżą już całe. Mężczyźni też wpadają w drżenie, gdy pojawia się perkusistka Lala. Po wkroczeniu na scenę gitarzysty, który jest zbyt zapracowany, żeby wymyślić sobie pseudonim, drżą również jego ręce i butelki w barze. Ich piosenki są głównie po angielsku, na dodatek o miłości – ale to nie znaczy że są to piosenki zupełnie głupie. Charakterystyczną cechą zespołu jest to, że nie mają nic wspólnego z innym zespołem o tej samej nazwiestart – start 22:00 – bilet: 20PLN – Cafe Kulturalna, PKiN, Plac Defilad (wejście od Teatru Dramatycznego)Koncert ERIC SHOVES THEM IN HIS POCKETS i The Ploy. ERIC SHOVES THEM IN HIS POCKETS – trio Huberta, Christopha i Szymona. Jeden jest wysoki, drugi też jest wysoki, trzeci jest niski, ale za to śpiewa. Basista, perkusista i gitarzysta właśnie kończą nagrywać płytę, która wyjdzie w marcu 2013. The Ploy to młody zespół powstały we wrześniu 2009 roku w Poznaniu. Tworzy go trzech muzyków: Iwo Borkowicz (wokal, instrumenty klawiszowe, gitara basowa), Stefan Czerwiński (gitary, instrumenty klawiszowe) oraz Andrzej Zujewicz (perkusja, trąbka, instrumenty klawiszowe). The Ploy nie stroni od śmiałych eksperymentów czego dowodem może być niestandardowy podział ról w zespole. Mimo tylko trzyosobowego składu, na koncertach The Ploy potrafi za pomocą szerokiej gamy instrumentów stworzyć niestandardowe, charakterystyczne brzmienie z pogranicza alternatywnego rocka, popu i elektroniki. – start: 21 – bilet: 10PLN – Kosmos Kosmos, Koszykowa 55.

[niedziela, 13.01.2013]

Sławek Gołaszewski – filozof, antropolog, pisarz, poeta, kompozytor. Człowiek radia, teatru, muzyki. Myśliciel i publicysta. Nazywany jednym z Ojców polskiego Reggae. Jego książka Reggae Rastafari stanowi niemal biblię dla fanów muzyki reggae. Po przebytym udarze i zdiagnozowanym raku mózgu potrzebuje naszej pomocy by żyć godnie i jak najdłużej. Mamy obowiązek o niego dbać, tak jak on zawsze dbał o rozwój, pamięć, propagowanie muzyki Robimy koncert, bo przecież muzyka jest właśnie tym czym Sławek żyje. Tym co łączy, jednoczy, leczy i pomaga. Razem w słusznej sprawie, damy radę pomóc temu, kto dla polskiej muzyki czy kultury zrobił tyle, że ciężko by było tu wszystko wymienić. Od grania w zespołach takich jak Izrael, Kultura, Armia, poprzez prowadzenie audycji muzycznych w Polskim Radiu i pracę w teatrach po pisanie książek i felietonów. Dla Sławka wystąpią m.in. TZN XENNA, CRIMINAL TANGO, BOMBAT BELUS – start 20:15 – bilety: 10PLN – INDECKS, Krakowskie Przedmieście 24

Reklamy