E-biuletyn informacyjny “co? gdzie? kiedy?”, w swoim zamyśle ma dostarczać warszawiakom informacje o interesującym wydarzeniach m.in. koncertach, spotkaniach, akcjach wolnościowych i antydyskryminacyjnych, oraz miejscach gdzie spędzić można czas w miłym towarzystwie i przy interesującej muzyce.

[poniedziałek, 21.01.2013]

WOLNI OD UPRZEDZEŃ…CZY NA PEWNO? Wykład dr Michała Bilewicza
kierownika Centrum Badań nad Uprzedzeniami (UW). Żyjemy w świecie, w którym uprzedzeń nie wypada ujawniać. Słuchając wypowiedzi polityków czy intelektualistów, możemy odnieść wrażenie, że rasizm, antysemityzm czy ksenofobia należą do przeszłości. Każdy polityk się bowiem od nich odżegnuje. Co więcej, badania sondażowe coraz częściej wskazują na brak uprzedzeń w krajach Zachodu. Czasem psychologowie społeczni (choćby John Dixon i współpracownicy na łamach najnowszego numeru pisma „Behavioral and Brain Science”) twierdzą na tej podstawie, że czas już przestać zajmować się uprzedzeniami i zająć psychologów jakimiś bardziej ważkimi społecznie kwestiami. Z drugiej strony w tych samych państwach, gdzie wydawałoby się, że uprzedzenia są w stanie zaniku, nadal wyraźna jest widoczna segregacja – w dzielnicach zamieszkania, w zawodach o różnym prestiżu itp. Sami przedstawiciele mniejszości wielokrotnie narzekają też na dyskryminację, która dotyka ich w codziennym życiu. Kto zatem odpowiada za segregację i dyskryminację, skoro nikt nie jest uprzedzony? Psychologia społeczna coraz częściej musi się mierzyć z tym wyzwaniem i analizować konsekwencje uprzedzeń tam, gdzie nikt się do nich nie przyznaje. W trakcie naszego spotkania porozmawiamy o tym, jak badać uprzedzenia i jak przejawiają się one w świecie, w którym nie wypada być uprzedzonym. Jako ilustracja posłużą najnowsze badania dotyczące uprzedzeń w Polsce, Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. – start: 18:00 – Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, Krakowskie Przedmieście 60A.

[wtorek, 22.01.2013]

Seminarium naukowe. W pierwszej części seminarium Maria Krawczyk (laureatka konkursu im. M. Bałabana) będzie mówić o „Kobietach „Złotej Ery” kinematografii żydowskiej w Polsce. Bohaterkach i aktorkach„. Natomiast w drugiej części Agnieszka Pajączkowska przedstawi temat: „Obraz odebrany, obraz odzyskany”. – start 11:00 – Żydowski Instytut Historyczny, Tłomackie 3/5.

[środa, 23.01.2013]

Debata: Kto się boi islamu? Wyznawcy islamu żyją w Europie. Część z nich przybyła tu przed stuleciami, inni osiedlili się tu wciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, a jeszcze inni są w drodze. Ich obecność polaryzuje społeczności europejskie. Dlaczego obawiamy się islamu? Prelegenci: Doc. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Doktoranckiego na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Nauk Politycznych.  Nedal Abu Tabak, mufti i imam, absolwent medycyny w Akademii Medycznej w Lublinie, ukończył także teologię islamską we Francji, dyrektor Islamskiego Centrum Islamu w Lublinie, żonaty i ojciec czworga dzieci. – start: 18:00 – Tarabuk, Browarna 6.

[czwartek, 24.01.2013]

Akumulacja i kryzys neoliberalizmu. Dziedzictwo Róży Luksemburg – Ekonomistka, wybitna uczona, publicystka, społeczniczka i feministka – aktywna na niezliczonych polach, całym swym życiem oddana sprawie wyzwolenia proletariatu i społecznej sprawiedliwości. Niestety, Róża Luksemburg pozostaje w Polsce do dziś postacią zapomnianą, ocenianą stereotypowo i schematycznie, nawet w środowisku akademickim. Tymczasem wydaje się, że w obliczu globalnego kryzysu gospodarczego, wyraźnych niedomogów systemu klasycznej demokracji przedstawicielskiej i rzeczywistego rozciągnięcia gospodarki kapitalistycznej na niemal całą kulę ziemską, diagnozy Róży Luksemburg okazują się nader aktualne.Wiele wskazuje na to, że dziś stoimy w punkcie zwrotnym procesu historycznego. Równie brzemiennym w skutki jak moment, w którym pisała autorka Kryzysu socjaldemokracji. O akumulacji kapitału, nowych wcieleniach imperializmu, kryzysie neoliberalizmu i politycznych aspektach myśli Róży Luksemburg będziemy rozmawiać podczas spotkania promującego wznowioną nakładem wydawnictwa Książka i Prasa książkę zmarłego niedawno prof. Tadeusza Kowalika Teoria akumulacji i imperializmu oraz najnowszy numer czasopisma „Praktyka Teoretyczna” poświęcony w całości dziedzictwu Róży Luksemburg.Goście: prof. Jan Toporowski (School of Oriental and African Studies, University of London), dr hab. Piotr Laskowski (UJ). Prowadzenie: Wiktor Marzec (CEU, Praktyka Teoretyczna), Kamil Piskała (UŁ, Praktyka Teoretyczna).  – 17:30 – Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, Warszawa.

EUTANAZJA A JUDAIZM. spotkanie z cyklu HAJNT. Tematem tego spotkania będzie problem EUTANAZJI. Prof. Andrzej Friedman i Rabin Boaz Pash
będą debatować o współczesnych problemach medycyny w świetle żydowskich tradycji i źródeł. Spotkanie jest drugim z cyklu „Hajnt” , co w jidysz oznacza „dziś”.
Co miesiąc zaproszeni goście rozmawiają o żydowskim spojrzeniu na dziedziny takie jak medycyna, prawo, biznes, ochrona środowiska itp. Zapraszamy profesjonalistów oraz wszystkich zainteresowanych dialogiem judaizmu ze współczesnością. – start: 18:00 – Tarabuk, Browarna 6.

[piątek, 25.01.2013]

WINTERTEK PAPRYCORE – Ostatni łikend stycznia w stolycy republiki unitarnej rzeczpospolitej polskiej odbędzie się festiwal muzyki elektronicznej. na skłocie i w plenerze. Wzorem lat ubiegłych zacznie się w piątek a skończy w niedzielne południe coby jeszcze zdążyć na wieczorną mszę.
Lineup:
oSRAM, NNEa, Gyzy, Paul Panik, eNKaeS (underkonstruktion -UK)
eLeSiks (rerekumkum –UK)
toster, licho (?) + ….(?) (rombanka)
NUPR NÄPR, Peedro Sandalos, Badonka Don King (supapyx – EW)
Piecia, legwan(?) (skunkheads)
radzi Oi! (El Bass & DISCOrdia) – bardzo moze
Carol tekk23, Kate mouring (TRiBE DiSCO 23)
Flk (Parallel Universe)
Lehu, robson(?) (HCC)
Fikander,Yakuz (Broken Minds)
Loczii, LukWar (K23 KOLEKTYW)
Kuba, Mietas, Kiero (j23)
13, never, trzeszczy (teknokolektyw)
the paraproducers (Controlled Rhythmical CHAOS )
*) dnia pierwszego free tekno winter plener. start ok. 22giej, info o miejscu w dniu biesiady
*) dnia drugiego nofree tekno squat party @ Przychodnia Squat, wjazd 10zł, start 21
*) dnia piątego boginii eris zjadła jabłko w bułce po hot-dogu
w ramach hulanek przewidziane będą:
*) t-shirty benefitowe na mający zamiar powstać łódzki soundsystem
*) dla podróżnych spragnionych odpoczynku po piątkowej nocy będą warunki do przekimania na skłocie
Skłot PRZYCHODNIA, Skorupki 6a

Koncert SEARCHING FOR A CALM – Zespół którego muzyka powstała ze zderzenia jazzu, hardcore’u i melodii 12 lat temu w Sosnowcu. Muzycy znający się z różnych projektów postawili na muzykę która będzie łączyć gatunki, wędrować po stylistykach, mieszać rytmy i melodie. Z założenia cisza zderza się tu z hałasem, gonitwa melodii przechodzi w chaos żeby zaraz potem stać się balladą.
Searching For Calm to dwóch gitarzystów, perkusja i bas. Od zawsze zespół szuka słuchaczy z różnych scen, grając na scenie hc punkowej, w jazzowych klubach, czy na festiwalach muzyki eksperymentalnej. Na tej pierwszej debiutował i dlatego ich muzyka ma jeden wspólny mianownik – energię. Porównywano ich z Fugazii, Mars Voltą, czy Dillinger Escape Plan. W przeciągu kilkunastu lat nagrali dwie świetnie przyjęte płyty: debiutancką w 2002 roku (reedycja w 2006 roku), a „Celestial Greetings” w 2010, nakładem Mystic Prod. Grali wielokrotnie w klubach w całym kraju, byli zapraszani na trasy po Wielkiej Brytanii, Niemczech, grali też w Czechach i Słowacji. Gościli na festiwalach Nowe Horyzonty, Off Festiwal, i innych. – wejście: 15/20 PLN – start: 20:00 – Powiększenie, Nowy Świat 27.

[sobota, 26.01.2013]

WINTERTEK PAPRYCORE CD. – Skłot PRZYCHODNIA, Skorupki 6a

KONCERT: Trzaska/Rychlicki – MIKOŁAJ TRZASKA – saksofonista, klarnecista, improwizator, kompozytor. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, kwartetu klarnetowego IRCHA, członkiem m.in: Resonance – Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu i free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt. ŁUKASZ RYCHLICKI- gitarzysta. Znany głównie jako członek zespołu KRISTEN z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów (także z cenionymi zespołami takimi jak: Deerhoof, Tortoise, Joe Lally (Fugazi) etc). Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet SALTO. – wejście: 15/25 PLN – start: 20:00 –  Powiększenie, Nowy Świat 27.

[niedziela, 27.01.2013]

WINTERTEK PAPRYCORE CD. – Skłot PRZYCHODNIA, Skorupki 6a

Reklamy