Poradnik aktywisty – część 1: Blogi

Jeśli jako grupa chcecie podzielić się z innymi podjętymi przez was akcjami, warto żebyście założyli stronę internetową lub bloga, miejsce gdzie będziecie opisywali swoje działania. Blogi to bardzo prosta metoda na wykorzystanie medium jakim jest internet, do promowania aktywności swojej grupy. Poniżej zebraliśmy garść porad jak się do tego zabrać. Pierwsza część artykułu dotyczy samego blogowania, jak je rozpocząć i na co zwracać uwagę. Druga część dotyczy zachowania bezpieczeństwa i anonimowego blogowania. 

PAMIĘTAJCIE, ŻEBY PRZECZYTAĆ TEKST DO KOŃCA, SZCZEGÓLNIE INFORMACJE DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO BLOGOWANIA, KTÓRE SĄ W 2 CZĘŚCI ARTYKUŁU!

Część 1. Blogi

Blogi, pozwalają na skuteczne informowanie ludzi o swojej działalności, gdyż pozwalają na wygodną, szybką i stosunkowo bezpieczną prezentację treści w internecie. Mogą także służyć jako kanały informacyjne, do opisu sytuacji w lokalnej społeczności, dyskusji na temat aktualnych wydarzeń, lub komentarzy do innych mediów np. artykułów w gazetach, lub wystąpień telewizyjnych.

Poniżej podajemy przykłady polskich, antyfaszystowskich blogów. Warto zwrócić uwagę na ich opisy blogów i w miarę jasne określenie celu, dla którego powstały.

http://prostoantyfaszystowsko.wordpress.com/ – „Blog ten powstał  z potrzeby reagowania na nowe oblicze polskiej skrajnej prawicy. Przegapiamy moment kiedy faszyści ściągają glany i lżejszym krokiem wchodzą na scenę społecznej działalności.  Cenne wydaje się być każda najdrobniejsza próba demaskowania strategi skrajnie faszyzującej prawicy. Wraz z pogarszającą się sytuacją gospodarczą rośnie w siłę środowisko nacjonalistów. Po latach stagnacji i tkwienia ze stygmatyzującą łatką łysego, nazi-skina, naziola, skinheada skrajna prawica przejmuje inicjatywę w oparciu o nowe strategie i metody. Społeczeństwo sfrustrowane sytuacją społeczno-gospodarczą staje się łatwym łupem dla nacjonalistycznej propagandy.”

http://lukrecjasugar.wordpress.com/ – „(…) w blogu tym, będę poruszała przeważnie zagadnienia związane z antyfaszyzmem jako postawą społeczną. Zaznaczę na wstępie, że jestem zmęczona udawaniem nieskazitelnej demokratki jeśli chodzi o takie zagadnienia jak rasizm, faszyzm, nacjonalizm, homofobia czy antysemityzm. Postawę nadmiernej tolerancji wobec tych opresyjnych idei przyjmuje bezkrytycznie tyle osób, że mam potrzebę mocno się od niej odciąć. Tolerancja ma jak najbardziej swoje granice. Ludziom głoszącym skrajnie prawicowe, neofaszystowskie poglądy mam do zaoferowania tylko moją wrogość i nie zamierzam tego ani ukrywać, ani przebierać w słowach gdy się o nich wyrażam. No tak, teraz już nie możesz powiedzieć, że coś Cię w moich felietonach zbulwersowało ;) Ciesze się, że tu wpadłe/aś, może znajdziesz dla siebie coś ciekawego.

http://czerwonaiskra.blogspot.com/ – blog oparty o platformę blogspot.com. Do września 2012 roku w miarę regularnie uzupełniany.

http://bojowy-ursynow.blogspot.com/ – „Blog ten powstał  jako reakcja na kilka kwestii. Pierwszą jest jawne nawoływanie do fizycznej przemocy względem mniejszości seksualnych na ulicach Warszawy. Nie zamierzam dłużej odkładać panującej w Polsce chorej homofobii na później. Drugą jest Euro 2012 w Polsce i kwestia radykalizacji działań policji względem ludzi. Pod płaszczykiem „dobra wspólnego” jakim jest zorganizowanie imprezy masowej represjonuje się kibiców, oczernia związkowców walczących o nasze prawa oraz usuwa za pomocą siły usuwa z Krakowskiego Rynku lokatorów przeciwko antyspołecznej polityce władzy.

https://barykada161.wordpress.com/ – „Jesteśmy luźną grupką antyfaszystów i antyfaszystek z Podlasia, a to jest miejsce na nasze komentarze wobec otaczającej nas rzeczywistości oraz na prezentowanie przykładów antyfaszystowskiego oporu. Chociaż sytuacja w Białymstoku i okolicach nie jest ciekawa, to nadal stawiamy opór i chcemy pokazać, że walka trwa. Pomimo usilnych starań nazistów i reszty skrajnie prawicowego oszołomstwa wraz ze swoimi znajomymi w policji i władzach nie udało im się przez te lata nas zniszczyć.”

http://antyfaszystowskitorun.wordpress.com/ – „Strona, na której jesteś poświęcona jest propagowaniu działalności i postaw antyfaszystowskich w naszym mieście i okolicach. Nie mamy wszyscy takich samych poglądów politycznych, nie mamy tych samych autorytetów, nie słuchamy tej samej muzyki, nie jesteśmy przypisani do żadnej subkultury, religii, nasze gusta często diametralnie różnią się od siebie. Jednak w przeciwieństwie do faszystów, nie przeszkadza to nam szanować się wzajemnie i współpracować kiedy zachodzi taka potrzeba. Wspólnym mianownikiem, który łączy nas tutaj pomimo różnic jest sprzeciw wobec wizji świata gdzie ludzie o innym kolorze skóry, innych poglądach, orientacji seksualnej, fryzurze czy religii są szykanowani, bici, zastraszani. Gdzie odmawia się im prawa do normalnego funkcjonowania. W imię czego? Pseudo-patriotyzmu? Nikt myślący nie nazwie patriotyzmem dążeń do powołania reżimu, gdzie społeczeństwo sprowadzone zostanie do roli potulnego i zastraszonego wasala. Przerabialiśmy już totalitaryzm, zarówno w wersji Hitlera jak i Stalina. Niestety, ludzkość ma tę cechę, że powtarza często swoje błędy. Od nas zależy jak potoczy się nasza historia i czy pozwolimy ludziom o totalitarnych przekonaniach zagarnąć naszą przestrzeń.

Prawda, że interesujące? Chyba warto spróbować samemu, bo to nic trudnego. Pamiętaj, że własny blog o pewnym zasięgu, to konsekwentna praca przez kilka tygodni/miesięcy. Uzbrój się w cierpliwość, bo jak to mówią: „nie od razu Kraków zbudowano, najpierw długo w tym miejscu grzebano„.

Poniżej zamieszczamy kilka podstawowych porad (kroków), mówiących o tym w jaki sposób można stworzyć, oraz wykorzystać blog w działaniach własnej grupy i do mobilizacji społeczności lokalnej.

Porada 1: Załóż konto na jednej z wielu darmowych platform blogowych. Istnieje ich wiele zarówno w Polsce jak i na świecie. Najpopularniejsze to m.in. w tym Blogger (http://www.blogger.com/home?pli=1), WordPress (http://wordpress.com/ ), Tumblr (http://www.tumblr.com), Blogx (http://www.blogx.pl/). Oczywiście, najlepiej, jeśli możecie, jest założenie bloga w zaprzyjaźnionym serwisie dla aktywistów wolnościowych, np. http://bzzz.net/, lub http://noblogs.org/. Wygląd strony możesz zmieniać, korzystając z szablonu wcześniej istniejącego, lub tzw. „tematu” (ang. theme). Jeśli szybko chcesz dotrzeć do czytelników to projekt wyglądu swojego swojego bloga odłóż na później. Na początku wybierz czytelny szablon, bez zbyt wielu dodatków.

Porada 2: Pisz to o czym wiesz i czego jesteś pewien/pewna. Buduj społeczność na szczerości i zaufaniu. Skoncentruj się na konkretnym obszarze tematów, gdyż zbyt duże zróżnicowanie wprowadza zamieszanie i trudniej jest zbudować grono czytelników. Twój tekst powinien odwoływać się do bieżących wydarzeń, jednocześnie zapewniając tło i kontekst (dlatego dobrze jest prowadzić blog o tym, co wiesz). Załóżmy, że czytelnicy nie znają sytuacji i kontekstu, który jest opisany. Dobre tematy to m.in. opisy działań twojej grupy, komentarz do aktualności z regionu, lub odpowiedź np. na artykuł w lokalnej gazecie.

Porada 3: Pomyśl o odbiorcach przed wysłaniem, określ lub poznaj grupę docelową. Kim oni/one są? O co dbają? Co chcesz im przekazać, kiedy czytają Twojego bloga?

Porada 4: W treści podawaj odnośniki i linki. Tekst jest rzetelny, jeśli odnosząc się do innych autorów lub tekstów, podawany jest link do ich strony lub wskazanie inne źródło. W szczególnych przypadkach, warto zamieszczać wręcz fragmenty/cytaty (z podaniem źródła), do których się odnosisz.

Porada 5: Angażuj innych blogerów/blogerki i użytkowników/użytkowniczki sieci. Najlepszym sposobem, aby Twój blog został zauważony jest to, czy na innych blogach/stronach jest link do twojego bloga. Staraj się więc linkować do zaprzyjaźnionych stron, buduj grupę stron oraz bazę adresów e-mail do autorów tych stron, podobnie postępuj z mediami (gazety, radio, telewizja). W przypadku ważnych aktualizacji wysyłaj o nich informację na adresy z bazy, wklejaj informacje o aktualizacjach na fora i wysyłaj je do znajomych np. na facebooku. Nowe informacje aktywnie komentuj i dyskutuj (szczególnie w ramach danej sieci blogerskiej). Po pewnym czasie, na forach warto ustawić np. stopkę linkującą do bloga, oraz namawiać do tego znajomych.

Porada 6: Kontaktując się z innymi blogerami/kami warto pamiętać, że są prawdopodobnie tak zajęci, jak wy. Informując ich o waszej stronie, wyślij im unikalną i ciekawą informację, a nie ogólny e-mail. Zamiast nudnego: „Hej, sprawdź mój nowy blog” spróbuj coś innego, np: „Hej (jego/jej imię lub nick), ponieważ prowadzisz bloga o (wstaw temat jego/jej bloga) pomyślałem, że może będziesz zainteresowany/a tym postem o (podobnej tematyce).”

Porada 7: Mix it up! Twój blog to nie tylko długie tyrady. Spróbuj raz na jakiś czas zainteresować osoby czytające, wysyłając krótki tekst z linkiem do ciekawego artykułu, zamieść wideo lub fajne zdjęcie.

Wskazówka!
Nigdy nie przestawaj angażować odbiorców/odbiorczynie. Ogłaszaj np. ankiety, lub głosowania, czekaj na informacje zwrotne. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że dostarczasz im informacje, które do ich docierają i ich/je interesują.

Porada 8: Często pojawia się potrzeba odpowiadania na komentarze. W wielu wypadkach warto zostawić blog otwarty na komentarze, ale także odpowiadać na nie. Kiedy czytelnicy/czytelniczki zobaczą, że inni angażują się i prowadzą dyskusję z nimi w komentarzach, będą wiedzieć, że ktoś ich szanuje i słucha … i bardziej są skłonni/e do przyłączenia się do przyszłych rozmów. Często dodanie widgetu (specjalnego dodatku do bloga) wyświetlającego najaktywniejszych komentujących mobilizuje ludzi do aktywniejszego komentowania.

Wskazówka!
Jednak warto rozważyć, kiedy zezwalać, a kiedy nie zezwalać na komentarze. W przypadku kiedy twoja działalność może być od razu narażona na bardzo silne ataki, to nie warto zezwalać na komentarze na początku. gdyż wtedy działają na ciebie demotywująco. Lepiej wcześniej zapoznać się z komentarzami (można zablokować wyświetlanie komentarzy, pomimo że docierają do ciebie) i wtedy przygotować się na dyskusję. Aby nie mieć zbyt dużo kłopotów przy moderacji, można blokować dyskutantów, którzy są uciążliwi, oraz gdy ich komentarze nie wnoszą nic merytorycznego do dyskusji. Najlepiej, jeśli zajdzie potrzeba, podejmować dyskusję drogą e-mailową.

Porada 9: Korzystaj z tzw. crowdsourcingu, tak aby inni mieli wpływ na to co się dzieje na blogu. Blogowanie nie dotyczy w tym przypadku ciebie jako osoby, ani szefa, lub firmy. Twoim zadaniem jest stworzenie społeczności, a nie prywatnej strony. Nie ma lepszego sposobu, aby to zrobić, niż zwiększyć liczbę zwolenników/zwolenniczek, opowiadając ich historie. Jak to zrobić? Zapytaj swoich czytelników o poradę lub propozycję tematu, na który możesz napisać. Ogłaszaj konkursy na teksty na zadane tematy.

Porada 10: Działaj w sieciach społecznościowych. W ustawieniach bloga można włączyć automatyczne wysyłanie powiadomień o nowych wpisach na Twittera, Facebooka, etc.

Porada 11: Bądź konsekwentna/y i wytrwała/y. Większość z najlepszych blogów jest aktualizowana codziennie, lub kilka razy dziennie. Możesz nie mieć czasu, by dużo pisać, ale im więcej postów, tym więcej czytelników/czytelniczek będzie wracać na twojego bloga.

Porada 12:  Warto mieć świeże źródła inspiracji do nowych treści na blogu. Tak więc śledzenie różnych stron jest najlepszym sposobem, aby to zrobić. Czytaj tak wiele innych blogów i witryn z wiadomościami dotyczącymi antyfaszyzmu / ruchu lgbtq / antyrasizmu, jak tylko możliwe. Ustaw kanał RSS, aby automatycznie otrzymywać aktualizacje z ulubionych witryn (np. z innych blogów antyfaszystowskich). Monitoruj strony i blogi skrajnej prawicy. Bądź na bieżąco z mediami głównego nurtu. Patrz co się dzieje w twojej lokalnej społeczności.

Porada 13. Jeśli jesteś gotowa/y, aby rozwinąć swojego bloga i uzupełnić go o atrakcyjny wygląd i dodatki, naucz się podstawowych reguł kodowania HTML (np. korzystając z http://www.w3schools.com/). Znajomość podstaw kodowania pozwala panować nad wyglądem, stylem i funkcjonalnością bloga.

Porada 14. Skorzystaj z pomocy innych członków grupy! Jeśli to możliwe utwórzcie zespół, w którym każdy uczestnik i każda uczestniczka będą mieli/miały przydzielone role w zależności od jego/jej umiejętności. Pisarz/pisarka? Osoba ta powinna mieć wystarczająco dużo czasu, by pisać częściej. Koder/ka? Znajomość podstaw HTML jest istotna dla wszystkich w zespole, ale może być jeszcze bardziej pomocne mieć doświadczonego kodera/koderkę, który/a może tworzyć dodatkowe funkcje bloga. Kolejna osoba powinna zwracać uwagę na jakość bloga, ogarniać to co na nim jest. Inna powinna być odpowiedzialna za promowanie bloga. Jeśli możecie, raz na jakiś czas wymieniajcie się rolami. To zwiększy wasze umiejętności.

Porada 15: Załóż e-mail kontaktowy inny niż e-mail, z którego zakładałeś/aś bloga.  Korzystaj z różnych bezpiecznych skrzynek mailowych ( więcej info o bezpiecznych serwisach możemy podać, jak się do nas zgłosisz ) . Pamiętaj, że różni ludzie mogą podejmować działania, mające na celu włamania się na twoje konto. W przypadku 2-ch różnych adresów będą mieli utrudnione przejęcie kontroli nad blogiem.

—-

To najważniejsze informacje, które pozwolą rozpocząć blogowanie. Czekamy na informacje o waszych blogach – wysyłacie je na na 161infocafe[at]gmail.com

—-

Część 2. Anonimowe blogowanie

W kontekście antyfaszystowskiego aktywizmu, także blogowanie może być działaniem niebezpiecznym. Poruszając niewygodne tematy: polityczne lub społeczne, możecie narazić się nieprzychylnym wam ludziom, którym będzie zależało na określeniu waszej tożsamości. Tak więc, w miarę jak wasz blog będzie się rozrastał i treści na nim prezentowane będą miały coraz większą wartość, warto uwzględnić kilka podstawowych reguł dotyczących anonimowości w internecie. Poniższe porady mogą przydać się od razu blogerom/blogerkom, mieszkającym w społecznościach, w których są od razu narażeni/narażone na ataki. Poniższe zasady możecie wprowadzać stopniowo, ponieważ wymaga to większej wiedzy i znajomości zagadnień bezpieczeństwa komputerowego.

Na początek, zapoznajcie się z technicznymi publikacjami fundacji Panoptykon (http://panoptykon.org/), oraz z jej ideą (http://panoptykon.org/idea):

BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE W SERWISACH WEB 2.0 http://panoptykon.org/biblioteka/bezpieczenstwo-informacyjne-w-serwisach-web-20 – Opracowanie przedstawia zagrożenia związane z przetwarzaniem danych w chmurze i korzystaniem z serwisów społecznościowych oraz wskazuje, jak sobie z nimi radzić.

KOMUNIKACJA
http://panoptykon.org/biblioteka/komunikacja – Materiał wyjaśnia, jak działa Internet i w jaki sposób można się w nim komunikować w bezpieczny sposób.

BROWSING: WIRTUALNE ZAGROŻENIA
http://panoptykon.org/biblioteka/browsing-wirtualne-zagrozenia – Opracowanie zawiera praktyczne informacje dotyczące działania stron internetowych, przeglądarek i oprogramowania instalowanego na komputerze.

Pamiętaj: zasadą numer jeden dla blogów prowadzonych anonimowo jest zachowanie zdrowego rozsądku – zastanów się, może nie wszystkie przypadki są tak wymagające, szczególnie gdy istnieje dla waszej działalności duże poparcie społeczne. Musicie wiedzieć, że taktyka i narzędzia, które działają jednego dnia mogą nie zapewnić anonimowości dnia następnego.

Porada 1. Najlepiej jak pracujesz w systemie Linux, jednak często nie jest to możliwe, szczególnie gdy piszesz z kafejek internetowych, lub z miejsc gdzie są udostępniane publicznie komputery.

Porada 2. Kawiarenki internetowe nie są najlepszymi miejscami do blogowania. Szukaj spokojnego miejsca w kawiarniach z hot-spotem, lub w bibliotekach i jeśli możesz korzystaj ze swojego komputera.

Porada 3. Korzystaj z bezpiecznej przeglądarki internetowej. Mozilla Firefox została uznana za najbezpieczniejszą ze wszystkich przeglądarek.

Porada 4. Ukryj swój adres IP korzystając z różnych narzędzi, nawet jeśli blogujesz z różnych komputerów.

Porada 5. Utwórz anonimowy adres e-mail. Użyj tego adresu e-mail, aby utworzyć nowy blog.

Porada 6. Przygotowuj swoje posty niezalogowany/a. To ochroni twoją pracę w przypadku utraty połączenia internetowego i pozwala pisać w bardziej intymnym miejscu niż kafejka internetowa lub inne miejsce publiczne.

Porada 7. Przed opublikowaniem, edytuj znacznik czasu swojego wpisu na blogu tak, że jest przesunięty o kilka minut lub godzin w przyszłość.

Porada 8. Wyczyść historię przeglądarki!

Porada 9. Przy opuszczeniu kawiarenki internetowej lub innego miejsca udostępniającego publicznie komputery, skasuj jakiekolwiek utworzone pliki (np. z wpisami, zdjęciami etc.) z dysku twardego i pamięci USB za pomocą odpowiednich narzędzi (tzw. shredderów).

Porada 10. Jeśli decydujesz się opisywać tematy, które mogą spowodować, że inni mogą chcieć cię skrzywdzić w jakiś sposób, to najlepszym pomysłem jest blogowanie anonimowo. W takim wypadku pisz pod pseudonimem (inne imię i nazwisko, płeć). Zwracaj szczególną uwagę także na inne czynniki identyfikujące twoje działanie, miejsca spotkań, miejsca gdzie blogujesz.

Porada 11. Jeśli są akcje/informacje, które chcesz ogłosić, a nie chcesz się pod nimi bezpośrednio podpisać, wyślij je anonimowo pod adres innej grupy z odpowiednim opisem. Korzystaj z anonimowych e-maili.

Porada 12. Zwracaj uwagę na otoczenie, kamery, oraz podejrzanie wyglądające osoby/sytuacje! O takich rzeczach informuj znajomych, gdyż to może także ich dotyczyć.

—-

powyższy tekst będziemy uzupełniali, jeśli tylko dostaniemy od was informację zwrotną. Jeśli macie jakieś uwagi lub pytania dotyczące prowadzenia bloga, zakładania bloga i udostępniania na nim treści, wyślijcie nam maila – 161infocafe[at]gmail.com

Powyższy tekst może być kopiowany, dystrybuowany, modyfikowany. Jednak z tym zastrzeżeniem, że robi to osoba / grupa w ramach inicjatywy oddolnej, dotykającej  spojrzenia na polityczność ludzkiego życia z perspektywy wolnościowej i antyautorytarnej.

Reklamy