Nie zgadzasz się z narastającymi tendencjami nacjonalistycznymi? Chcesz wyrazić swój sprzeciw na antyfaszystowskiej demonstracji? Nie chodzisz często na demonstracje i nie wiesz „jak będzie”? Stwórz swoją „affinity group” – zbierz grupę znajomych, przyjaciół, koleżanek i kolegów z pracy, szkoły, uczelni, którym tak samo jak tobie nie podobają się hasła skrajnie prawicowych ugrupowań i przyjdźcie razem zamanifestować swój sprzeciw. Stare przysłowie o tym, że w grupie raźniej sprawdza się idealnie na demonstracji. Często znajomości zawarte podczas wspólnych przygotowań, owocują późniejszą współpracą i kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami.

1. Czym jest „affinity group”?

Jest to mała grupa, składająca się z kilku – kilkunastu osób, które uczestniczą lub przygotowują się razem do wzięcia udziału w jakimś wydarzeniu. Grupa ta nie jest w żaden sposób wewnętrznie zhierarchizowana, podejmuje decyzje kierując się konsensusem – tworzy się aby wspólnie działać. W skład grupy wchodzą zazwyczaj przyjaciele/przyjaciółki, znajomi/znajome, osoby o podobnych poglądach.

2. Dlaczego warto przyjść taką grupą na demonstrację?

Po pierwsze w grupie nie czujemy się osamotnieni. Jeśli w którymkolwiek momencie demonstracji poczujecie się niepewnie, grupa będzie dla was wsparciem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

W zespole działa sprawniej komunikacja i wymiana informacji. Łatwiej komunikować się z poszczególnymi osobami niż z każdą i każdym demonstrującym. Kiedy jest was więcej, wystarczy, że jedna osoba kontroluje co się dzieje – pozostaje w kontakcie z innymi grupami, tweetuje. Inna osoba może w tym czasie robić zdjęcia, pozostałe – demonstrować.

Zaletą „affinity group” jest szybka reakcja. Grupie łatwiej niż pojedynczym osobom dostosować się, kiedy sytuacja zmienia się bardzo szybko – na przykład kiedy trzeba się szybko przemieścić.

Pamiętajcie że grupa to też utrzymanie kontaktu. W trakcie i po demonstracji – zostajemy w kontakcie. Osoby, które udało się zaprosić na wspólne demonstrowanie, jeśli nie znały się zbyt dobrze wcześniej, mogą i bardzo często zostają po zakończeniu demonstracji w stałym kontakcie ze sobą.

3. Własna „affinity group” w trzech krokach

krok 1) Poznajcie się wcześniej – musicie sobie ufać. Spotkajcie się przed demonstracją i porozmawiajcie o niej – o tym, dlaczego na nią idziecie, co dla każdego z was jest najważniejsze, czego się obawiacie. Takie spotkanie nie musi i nawet nie powinno być formalne – idźcie na kawę, lunch, miło spędźcie ze sobą czas.

krok 2) Wypracujcie zasady. Każda z osób z grupy musi mieć przekonanie, że się z nimi zgadza. Przemyślcie następujące punkty:

– Zastanówcie się, czy grupa jest zamknięta i idziecie sami, czy otwarta i będziecie do niej zapraszać w czasie demonstracji kolejne osoby?
– Przedyskutujcie, jakiego rodzaju działania ma zamiar podjąć każda z osób w grupie. Omówcie także wszelkie możliwe konsekwencje tych działań.
– Pomyślcie także co zrobicie w przypadku, jeśli ktoś zostanie aresztowany lub jeśli grupa zostanie rozbita. W jaki sposób zachowacie się jeśli staniecie się świadkami przemocy lub zamieszek?
– W jaki sposób będziecie się odnosić do działań policji?

krok 3) Stwórzcie RAZEM plan.

– Zastanówcie się, w którym miejscu demonstracji będziecie najbardziej potrzebni i gdzie będziecie się czuli najlepiej.
– Jeśli jako grupa planujecie jakieś działania – na przykład niesienie transparentów, flag, banerów, zadbajcie, by każdy wiedział jaka jest jego rola i za co jest odpowiedzialny.
– Ustalcie gdzie się spotykacie, na miejsce demonstracji przyjdźcie razem. Zdecydujcie także, w którym miejscu spotykacie się, jeśli wasza grupa się rozproszy.

4. „Affinity group” w działaniu

Garść porad dotyczących działania waszej grupy przed, podczas i po demo

Porada 1) Miejcie z sobą tylko najważniejsze rzeczy. Zabierzcie ze sobą: kartkę i długopis, wodę, dokument tożsamości. Przyda się też telefon z dostępem do internetu, aparat.

porada 2) Pamiętajcie z kim przyszliście/przyszłyście. Zapamiętajcie nawzajem imiona, nazwiska i daty urodzenia osób w swojej grupie.

porada 3) Ubierzcie się ciepło i naprawdę wygodnie. Zróbcie to zgodnie ze swoimi potrzebami. Jeśli chcecie zachować anonimowość, to miejcie na sobie ubranie, które nie będzie się rzucało w oczy. Jeśli chcecie być widoczni/widoczne, przebierzcie się nietypowo.

porada 4) W czasie demonstracji trzymajcie się razem. Przestrzegajcie wspólnych ustaleń i dbajcie o siebie. Ustalcie wspólne hasło – zawołanie dla grupy, abyście nie musieli/musiały wołać się po imieniu. Pozwoli wam się to szybciej odnaleźć w tłumie i zebrać.

porada 5) Zapamiętajcie i zapiszcie najważniejsze telefony podczas demonstracji. Pamiętajcie – w grupie demonstrujących znajdują się osoby z grupy prawnej, które obserwują działania policji i ew. kontrdemonstrantów oraz grupa medyczna. Jeśli coś wam się stanie to te osoby będą przy was pierwsze. Zapiszcie sobie do nich numery telefonów, które będą podane w trakcie demonstracji, a w telefonach najlepiej przygotować sobie szablon: sms zawierający imię, nazwisko, datę urodzenia i miasto, z którego jesteście. W razie zatrzymania prześlecie te dane do grupy prawnej.

porada 6) Znajdźcie bezpieczne miejsca na zbiórkę i odpoczynek. Jeśli znajdziecie się z dala od demonstrujących i nie będziecie mogli/mogły lub chcieli/chciały dołączyć do demonstracji, zawsze możecie odpocząć w jakimś bezpiecznym miejscu. Zróbcie sobie wcześniej listę miejsc, gdzie się umawiacie w takim przypadku.

porada 7) Zadbajcie o orientację w terenie. Jeśli jesteście spoza miasta gdzie odbywa się demonstracja przygotujcie sobie mapy. Zapamiętajcie / zapiszcie adresy najważniejszych miejsc – np. kawiarnie gdzie możecie się spotkać, miejsce gdzie śpicie.

porada 8) Zadbajcie o bezpieczeństwo przed i po demonstracji. Nie rozchodźcie się sami do domów bezpośrednio po demonstracji – bezpieczniej rozejść się w innym miejscu. Wracajcie w większej grupie, odprowadzajcie się nawzajem.

5. A po demonstracji…

Po zakończeniu demonstracji, najszybciej jak to tylko będzie możliwe, spotkajcie się ponownie i omówcie wszystko co wydarzyło się w czasie demonstracji a także to, jak wsparła was grupa. Niewykluczone, że pojawią się silne emocje, warto je przegadać i wyciągnąć lekcję na przyszłość.

Reklamy